Jak ustawić sofę w małym salonie?

Narożnik i sofa – najwygodniejsze we Wrocławiu
01/08/19
Jak wybrać odpowiedni narożnik z funkcją spania?
26/08/19

Ustawienie mebli i sofy w małym salonie może być wyzwaniem, gdyż jak zawsze chodzi o połączenie ładnego wyglądu i funkcjonalności. Specjaliści z salonu mebli wypoczynkowych Oh Sofa we Wrocławiu podpowidają, jak umeblować małe przestrzenie.

Jak najlepiej zaaranżować sofę aby zajmowała jak najmniej miejsca, dobrze się prezentowała i była funkcjonalna? Oprócz ustawienia, kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniego mebla. Sprawdź nasze wskazówki, które pomogą Ci zaaranżować idealną przestrzeń użytkową w Twoim salonie.

Sofa tylko pod ścianą?

Zdecydowanie nie. W salonie łączonym z jadalnią i aneksem kuchennym można ustawić sofę pomiędzy strefami, np. na środku pomieszczenia, zaraz za stołem. W ten sposób strefy będą oddzielone w naturalny sposób, a ściana naprzeciwko może pełnić rolę kącika telewizyjnego. Oprócz szafki RTV można zamontować półki, postawić regał lub małe biurko. W ten sposób zyskamy sporo przestrzeni na niezbędne przedmioty. Uniwersalnym wyborem, pasującym do każdego stylu wnętrza, jest niewielka, prosta i zwarta sofa np. Palermo (w razie potrzeby można wybrać wariant z funkcją spania). Natomiast w nowoczesnym salonie z designerskimi meblami i dodatkami doskonale sprawdzi się sofa Rock z pikowanymi poduszkami.

Symetria jest najlepsza?

Symetria w małym pomieszczeniu może wywołać uczucie ciężkości, nadać wnętrzu formalnej atmosfery. Tego chcemy uniknąć. W tym wypadku ważne są lekkość i swoboda, dlatego asymetryczny rozkład mebli sprawdzi się lepiej. Warto wybrać także asymetryczną sofę, np. Judy. Jej zaletą jest także to, że po naciśnięciu przycisku rozkłada się do pozycji półleżącej. Jest praktyczna i komfortowa. Uwaga, zrezygnuj z meblościanek, które są zbyt przytłaczające, szczególnie w wąskiej przestrzeni. Postaw na lekkie, modułowe, najlepiej owalne meble, które są bardziej ustawne.

Jak optycznie powiększyć salon?

Sposób ustawienia mebli odgrywa ważną rolę ale warto zwrócić uwagę także na kolory panujące w pomieszczeniu. Jasne, ciepłe kolory dodadzą przytulności i lekkości. Warto unikać masywnych i kanciastych mebli, które najlepiej sprawdzają się w dużych wnętrzach a w małych mogą być przytłaczające. Lepiej wybrać sofę o opływowych kształtach i jasnej barwie. Dodatkowo decydując się na sofę ze schowkiem unikniemy bałaganu. Dla ożywienia warto zastosować dodatki takie jak koce, poduszki i pledy w mocniejszych, modnych kolorach np. musztardowym, turkusowym czy bordowym.