Rodzaje narożników – czym się różnią i jaki wybrać?

Jaki narożnik wybrać do małego salonu?
23/12/19
Jak czyścić meble tapicerowane?
20/01/20

Wybór narożnika do salonu to często nie lada wyzwanie. Podstawą jest dopasowanie jego bryły, wyglądu i koloru do estetyki wnętrza, ale to tylko jeden z aspektów, właściwie brany pod uwagę na finiszu wyboru mebli wypoczynkowych do salonu. Najważniejsza jest funkcjonalność mebla i jego dostosowanie do potrzeb domowników. Dodatkowo mnogość dostępnych kształtów i modeli potrafi zamieszać w głowie i utrudnić wybór. Dlatego pokrótce opowiemy o cechach i zaletach narożników.

Najpierw musimy sobie odpowiedzieć na pytania: jakie potrzeby ma spełniać narożnik i do czego ma służyć? Czy tylko do wypoczynku w ciągu dnia i wieczoru, czy także w nocy? Narożnik, który ma pełnić rolę także łóżka, choćby okazjonalnie, musi posiadać funkcję spania. Specjaliści z salonu mebli wypoczynkowych Oh Sofa z Wrocławia podpowiadają na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze narożników. 

Narożniki w jednym elemencie, dwóch lub modułowe

W małym salonie narożnik to dobre rozwiązanie. Zajmuje mniej miejsca niż sofa i dwa fotele, jednocześnie dając więcej miejsca na wypoczynek – więcej siedzisk dla rodziny. W związku z tym nie trzeba dostawiać dodatkowych foteli. Ewentualnie do kompletu można dobrać zgrabną pufę będącą dodatkowym siedziskiem lub podnóżkiem i schowkiem jednocześnie, jak w przypadku modelu Blues oraz Stage. Dostępne na rynku konfiguracje narożników pozwalają na dobranie odpowiedniego modelu mebli do każdego metrażu wnętrza. Świetną opcją są narożniki modułowe, w przypadku których można wybrać ilość elementów w dostępnych wielkościach i konfiguracjach, tkaniny obiciowe oraz funkcje. Niemniej pamiętajmy, że wybór funkcji przypisany jest zazwyczaj meblom wysokojakościowym, nie tym z wielkich sieciówek, gdzie niska cena (a za nią niestety idą słabsze wykonanie, gorsze, cieńsze pianki i materiały obiciowe, mniejszy komfort) ma kluczowy wpływ na zakup. W ten sposób znajdziemy idealne meble także do dużego salonu. 

Funkcje narożników

W razie potrzeby możemy znaleźć na rynku modele narożników oraz sof z różnymi funkcjami, m.in. spania i relaksu.

  • Za dnia wygodne siedzisko, w nocy komfortowe łóżko

Podstawą w salonie, który od czasu do czasu staje się pokojem gościnnym jest narożnik z funkcją spania. Przy małym metrażu pomieszczenia świetnie sprawdza się kompaktowy narożnik Palermo, a przy większym np. Optimus. Przy dostosowaniu narożnika do wielkości pomieszczenia doskonałym wyborem są meble modułowe, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. 

  • Relaks ponad wszystko

Wśród narożników modułowych znajdziemy także modele z funkcją relaksu, która umożliwia dostosowanie zagłówków i siedziska nawet do pozycji leżącej. Sprzyja to przyjemnemu leżakowaniu i relaksowi bez zajmowania całej powierzchni siedzisk narożnika. Przykładem takiego narożnika jest model Judy marki Polipol Interantional.