Miętowa sofa a może żółty narożnik? Jak i kiedy wybierać żywy kolor mebli wypoczynkowych

Sofa do gabinetu lub biura – jak ją wybrać?
11/11/19
Jaki kolor narożnika wybrać do mebli dąb sonoma?
16/12/19

Zastanawiasz się jak urządzić energetyczne, kolorowe wnętrze? Postaw na żywe i ciekawe barwy mebli wypoczynkowych. Sofa czy narożnik w kolorze zieleni lub mięty, bordo, żółci czy pomarańczy to oryginalne rozwiązanie. Dowiedz się, z jakimi kolorami ścian, mebli i podłóg warto je zestawić. 

Kiedy sofa, a kiedy narożnik?

W przypadku małego salonu z marszu myślimy, że najodpowiedniejsza będzie sofa, bo jest mniejsza. Nie jest to jednak tak oczywiste. Na rynku meblarskim można znaleźć sporo wariantów mebli wypoczynkowych odpowiednich do każdego wnętrza. Można też znaleźć mały, kompaktowy narożnik, który będzie idealny także na niewielkim metrażu – to właśnie potęga mebli modułowych (np. Judy marki Bizzarto), które można zestawiać w odpowiedni do potrzeb wymiar. Oczywiście w przypadku bardzo małego pomieszczenia najpewniejsza będzie kompaktowa sofa np. Palermo, ale warto poszukać także narożnika, jeżeli domownikom bardzo zależy na takim rozwiązaniu. Zatem głównym czynnikiem przy wyborze są upodobania. 

Jakie ściany, podłogi i meble łączyć z barwnymi sofami i narożnikami?

Gdy decydujemy się na piękne, barwne meble wypoczynkowe powinniśmy przestrzegać kilku zasad przy wyborze kolorów ścian, podłóg i reszty mebli.

  • Ściany: zaleca się ciepłe odcienie, co nie oznacza, że nie mogą być białe czy szare. Po prostu dobrze jeśli mają ciepłą nutę. Dzięki takiemu zabiegowi stworzymy przestrzeń bardzo plastyczną i harmonijną.
  • Podłogi: większość będzie idealnie współgrać z żywymi kolorami sof czy narożników. Świetnie sprawdzą się panele i podłogi drewniane o klasycznych odcieniach, ale też szarości, beże, biele i ciemne drewno. Kłopot może się pojawić gdy na podłodze zastosujemy kafle. Jeśli będą połyskliwe, a przy tym zimne, możemy stworzyć przestrzeń zbyt mocno kontrastującą. Mimo żywych, dobrych i modnych kolorów mebli, pomieszczenie będzie zbiorem osobnych elementów, które nie znajdują wspólnego mianownika.
  • Pozostałe meble: jednolite i nie za mocne w swoich kolorach. Pasują tak ciemne jak i jasne, zarówno matowe oraz w połysku. Idealnie jeśli ich odcienie będą choć w niewielkim stopniu zbieżne ze ścianami (zawsze sprawdzą się kolory ziemi, drewno). Nie zalecamy odcieni miodowych, czereśni, gdyż postarzają stylizacje.

Kolor sofy lub narożnika wpływa na nastrój

Kolor mebli wypoczynkowych, czy też ścian może mieć wpływ na samopoczucie. Powołamy się tutaj na badania psycholog behawioralnej Jennifer Aaker, mówiące o wpływie kolorów na sprzedaż. Jest to ściśle powiązane z tym, jakie kolory budzą emocje i właśnie na tym się skoncentrujemy, ponieważ kolory we wnętrzu mają wpływać na nas pozytywnie. Poniżej przedstawiamy znaczenie najbardziej popularnych, żywych kolorów. Każdy z nich ilustrujemy świetną sofą lub narożnikiem:

  • zielony pomaga się zrelaksować i uspokoić, stymulując jednocześnie dobry nastrój: polecamy sprawdzenie prawdziwie wypoczynkowych mebli Valentino (sofa i narożnik) w kolorze zieleni, odznaczających się niespotykaną, harmonijną formą,
  • pomarańczowy (i jego odcienie) sprzyja pozytywnym emocjom. Od pomarańczy niedaleko do koloru koralowego (pomarańcz z domieszką różu), który jest ciepły i bardzo efektowny. Właśnie w takim kolorze dostępna jest ponadczasowa, wysmakowana w proporcjach (osadzona na smukłych nóżkach) sofa i narożnik Roll marki Bizzarto,
  • żółty jest optymistyczny, pobudza kreatywność i jej rozwój. Świetnie zastosowany (tkanina to plecionka z lekką domieszką szarości) w narożniku Calvados może być cudownym, centralnym punktem przestrzeni naszego domu. Ten mebel nie przypadkiem został nagrodzony Diamentem Meblarstwa,
  • niebieski to kolor harmonii, który poprawia produktywność. Najlepiej by oscylował gdzieś na granicach przygaszonego granatu nieba o zachodzie słońca (z nutą szarości) lub delikatnego, kremowego błękitu. Polecamy jako przykład (również jako przykład bardzo wygodnego i trwałego mebla) – narożnik Plain,
  • czerwony reprezentuje miłość, jest uwodzicielski i radosny, lecz kiedy jest dominujący może kojarzyć się z niebezpieczeństwem, dlatego lepiej nie malować całego pomieszczenia na czerwono. Jeśli chodzi o meble wypoczynkowe, to z powodzeniem możemy korzystać z różnych odmian czerwieni i kolorów jej bliskich. Wygodna i elegancka sofa Blues marki Polipol International jest tego doskonałym przykładem.