Jak ustawić narożnik lub sofę w salonie z aneksem kuchennym?

Jaki kolor sofy wybrać do białych mebli i białych ścian?
15/10/19
Sofa do gabinetu lub biura – jak ją wybrać?
11/11/19

Czy salon z aneksem kuchennym jest trudniejszy do zaaranżowania? I tak, i nie. Stwarza po prostu inne możliwości i inne ograniczenia. Wszystko zależy od wielkości aneksu i jego umiejscowienia. Choć przestrzeń w takim salonie może być mniejsza nie wyklucza to wstawienia sofy a nawet narożnika.

Sofa w salonie zajmuje reprezentacyjne miejsce. Jako największy mebel przykuwa wzrok i zaprasza do wypoczynku. Poniżej specjaliści z salonu mebli Oh Sofa podpowiadają, jak ustawić sofę lub narożnik w salonie z aneksem kuchennym.

Symetria czy asymetria?

W małym pomieszczeniu, zwłaszcza salonie z aneksem kuchennym, symetria, czyli równe ułożenie mebli wokół centralnego punktu odniesienia (np. dwóch regałów po obu stronach sofy), nie jest dobrym wyborem, ponieważ może nadać wnętrzu ciężkości. W takiej sytuacji najlepiej postawić na lekkość i swobodę, czyli asymetryczny rozkład mebli i dekoracji, tworzący pozorny nieład. Warto wybrać także asymetryczne meble – sofę lub narożnik z wystającą lub wysuwaną leżanką, która sprawi, że mebel nie będzie idealnie równy. Oczywiście na małym metrażu meble nie powinny być zbyt duże, dlatego najlepiej wybrać kompaktową kolekcję np. Judy marki Polipol International lub Palermo od Bizzarto. Warto zrezygnować z ciężkich mebli i postawić na lekkie, nowoczesne i geometryczne formy.

Sofa jako przegroda

Sofa lub kompaktowy narożnik modułowy np. Palermo może stanowić rodzaj podziałki pomieszczenia. Mebel wypoczynkowy ustawiony tyłem do aneksu i frontem do przeciwległej ściany wyraźnie wyznaczy dwie strefy pomieszczenia – kuchenną i wypoczynkową. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w długim wnętrzu, które lekko skrócimy optycznie, nadając mu estetyczną formę. Z tyłu sofy lub narożnika można postawić niski regał lub konsolę, które będą pełnić funkcję ozdobną i praktyczną – zasłonią tył mebla, zarazem będąc dodatkowym “schowkiem” na niezbędne przedmioty lub dekoracje. Obok sofy można postawić stolik kawowy lub wybrać praktyczny mebel wypoczynkowy z gotową półeczką np. Trivio z Bizzarto.

Sofa naprzeciwko aneksu kuchennego

W pomieszczeniu, w którym nie ma miejsca na ścianę telewizyjną i klasyczny kącik wypoczynkowy z sofą naprzeciw ściany warto pomyśleć o niestandardowych rozwiązaniach. Coraz popularniejsze stają się niskie ścianki działowe, tworzące dodatkowe miejsce pod TV. Dzięki temu zyskujemy także przestrzeń pod szafkę RTV. Ścianka działowa przesłoni nieco aneks kuchenny i jasno wydzieli strefy pomieszczenia. Dodatkowym plusem jest to, że sofa lub narożnik w takim rozkładzie mogą być nieco większe. Idealnie sprawdzą się kolekcje Optimus marki Bizzarto lub Tilio marki Polipol. 

Sofa pod oknem lub ścianą

To bardzo częsty, klasyczny wręcz wybór podyktowany najczęściej układem salonu. W ten sposób aneks jest obok sofy i stanowi “oddzielną” część pomieszczenia, będąc poza zasięgiem wzroku. To idealne miejsca dla narożników, które dzięki dwóm skrzydłom tworzą intymną przestrzeń do rozmowy i odpoczynku. Dodatkowo takie ułożenie pozwala na pozostawienie pustej przestrzeni pośrodku pokoju.