Jak czyścić meble tapicerowane?

Rodzaje narożników – czym się różnią i jaki wybrać?
14/01/20
Czym są meble modułowe? Sofy i kanapy idealnie dopasowane
10/02/20

Meble tapicerowane, które są regularnie czyszczone wyglądają ładnie i świeżo. Niczym zakupione dnia poprzedniego. To ważne, żeby utrzymywać meble w dobrej kondycji ze względów wizualnych (w zadbanym wnętrzu czujemy się lepiej), ale także zdrowotnych. W przypadku występowania alergii wśród domowników warto oczyszczać tapicerkę (np. bawełnianą), żeby nie wzmagać objawów choroby i nie dopuścić do występowania większej ilości alergenów.

Dobrej jakości tapicerka nie wymaga częstego czyszczenia, ale nawet jeśli nie widać brudu i tak warto raz na kilka tygodni ją oczyścić, choćby ze względu na wspomniane powyżej alergeny. Warto także zwrócić uwagę jaki mam wkład. Wysokiej jakości meble są wypełnione pianką, która nie dopuszcza do rozwoju mikroorganizmów i jest bardzo przyjazna dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę na dobrych producentów tapicerowanych mebli wypoczynkowych, które znajdziecie w salonie Oh Sofa we Wrocławiu (CH Bielany). 

Na co zwrócić uwagę czyszcząc tapicerkę mebli wypoczynkowych?

Zdecydowanie nie możemy dopuścić do tego, żeby zamoczyć lub nasączyć wkład mebli wodą. W pomieszczeniu mogą panować niesprzyjające warunki do wyschnięcia czyszczonego mebla, przez co możemy doprowadzić choćby do tego, że we wnętrzu będzie panował nieprzyjemny zapach unoszący się od sofy lub narożnika. Warto zdecydować się na w miarę “suche” metody czyszczenia. Najlepiej dopytać sprzedawcę w salonie, jakie środki do czyszczenia poleca producent. Wówczas mamy pewność, że nie popełnimy błędu.

Jak czyścić meble tapicerowane? 

  • Tkanina bawełniana
    Najpierw bardzo dokładnie odkurzamy powierzchnię mebla a następnie nakładamy piankę lub proszek przeznaczony do czyszczenia tego typu tapicerek. Po około godzinie (należy stosować się do zaleceń na opakowaniu jeśli są inne) ściągamy środek białą, czystą ściereczką do momentu, w którym materiał przestanie się brudzić.
  • Obicie skórzane
    Zalecamy użycie specjalistycznego preparatu do czyszczenia skóry (przy domowych sposobach może dojść do przebarwienia mebla w przypadku zastosowania błędnych proporcji środków). Okrężnymi ruchami czyścimy powierzchnię szmatką nasączoną odpowiednim preparatem, a następnie wycieramy sofę do sucha miękkim materiałem lub ręcznikiem.
  • Welur, aksamit, sztruks
    Ponownie polecamy gotowy preparat. Sofę lub narożnik czyścimy zgodnie z kierunkiem włosia. Pozostawiamy preparat zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, po czym wyczesujemy materiał. Obicie dosuszamy letnim powietrzem np. z pomocą suszarki.