Czym się różni kanapa od sofy i wersalki?

3 powody, dlaczego warto kupić meble tapicerowane
29/08/19
Jaki narożnik / sofa do wnętrza w stylu skandynawskim
21/09/19

Stoisz przed wyborem mebli tapicerowanych do salonu i nie do końca wiesz, czym się różnią? Specjaliści z salonu mebli wypoczynkowych Oh Sofa Wrocław w skrócie opowiedzą, jak odróżnić od kanapę, sofę i wersalkę.

Sofa czy kanapa – oto jest pytanie. W dzisiejszych czasach słów sofa i kanapa używa się właściwie zamiennie. Pod hasłem “sofa” znajdziemy zarówno meble do siedzenia, jak i do siedzenia i spania (rozkładane), czyli niegdysiejsze kanapy. Kanapie oraz sofie blisko także do coraz popularniejszych narożników modułowych (z funkcją spania lub bez), które można dostosować do potrzeb, dobierając odpowiedniej wielkości moduły.

Kilka słów o sofie

Pochodzenie sofy wywodzi się z kultury tureckiej. W klasycznej formie sofa ma owalne oparcie, a zamiast poręczy najczęściej pojawiają się wałki. Charakteryzuje ją niskie zawieszenie. Do XIX wieku była wyposażeniem buduarów i sypialni. Tradycyjnie pojmowana sofa to mebel tylko do siedzenia i relaksu.
Obecnie kształt oparcia sofy nie zawsze jest owalny czy też finezyjny. Często bazuje na geometrii i jest zbliżony wyglądem do kanap. Brak funkcji spania pozwala sofie przybierać oryginalne, lekkie kształty jak w przypadku sofy Rock Bizzarto. Dodatkowo dzisiejsze sofy mają więcej udogodnień, można wybrać model z funkcją relaksu, wysuwanym podnóżkiem, stolikiem w oparciu. W przypadku mebli modułowych można wybrać elegancki narożnik np. Casino.

Kilka słów o kanapie

Kanapa ma swoje korzenie w starożytności, jej poprzedniczką była leżanka a później meble do siedzenia cassapanca – rodzaj ławy z pełnym oparciem pod kątem prostym. Meble te zaczęły przybierać kształt dzisiejszej kanapy około XVII wieku. 
Współczesna kanapa charakteryzuje się najczęściej szkieletową konstrukcją. Jej oparcie sięga połowy pleców a nawet szyi siedzącej osoby. Może zmieścić kilka osób na siedzisku. Z reguły ma funkcję rozkładania – wysuwanego siedziska i składanego oparcia, które układają się w miejsce do spania.

Każdy nas zrozumie

Mimo, że do niedawna właśnie posiadanie funkcji spania różniło kanapę od sofy, to obecnie śmiało można używać słów kanapa i sofa zamiennie, ponieważ różnice w terminologii zacierają się i każdy zrozumie, o co nam chodzi.

Co wyróżnia wersalkę?

Wersalka charakteryzuje się tym, że jej stałym elementem jest skrzynia na pościel i rozkładane siedzisko i oparcie. To kompaktowy mebel do niewielkiego mieszkania, w którym nie ma miejsca na łóżko. Często stosowana w kawalerkach, niewielkich pokojach młodzieżowych lub salonie, pełniącym funkcję pokoju gościnnego. 
Rolą wersalki jest połączenie miejsca do siedzenia z łóżkiem, dlatego zdarza się, że bywa nazywana kanapą. Wersalki mogą mieć płaskie siedzisko i oparcie, ale najczęściej spotyka się meble wyprofilowane z lekko zaokrąglonymi i uniesionymi krańcami.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w wyborze mebli wypoczynkowych? Zapraszamy do salonu Oh Sofa na Bielanach Wrocławskich, ul. Czekoladowa 20. Nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać wymarzoną sofę lub narożnik.